Aktivizam s margine : “Ja nisam servis za čuvanje“

Osnovni fokus treninga bio je na brizi o sebi iz lične i organizacijske perspektive s ciljem predstavljanja novog modela kreiranja sigurnosti te mapiranja prijetnji s kojima se marginalizirane grupe žena svakodnevno suočavaju.

Žene su svakodnevno suočene s različitim oblicima diskriminacije i nasilja u javnom ili privatnom prostoru zbog čega su i kreirane radionice na kojima se razgovara o svakodnevnim prijetnjama koje ih okružuju, ali i o strategijama koje svakodnevno koriste da bi pobijedile stres, prijetnje i izazove.

Krajnji cilj je prihvatanje činjenice da briga o sebi nije stvar hedonizma, nego osnovna potreba za opstanak u aktivizmu u današnjem svijetu. Za većinu učesnica radionica bavljenje aktivizmom proizašlo je iz lične potrebe da mijenjaju društvo koje ih je diskriminiralo i dalo im određene uloge.

“Kad sam napunila 45 godina, tek tad sam odlučila da budem sebi na prvom mjestu. Do tada sam cijelu porodicu služila. Udala sam se s 16 godina, bila sam dijete i morala sam u momentu odrasti. Sada sam konačno sebi važna i tek sam prije nekoliko godina počela živjeti .“ – kazala je jedna od učesnica.

Rad na sebi uključuje i rad na emocijama i kako ih prihvatati bilo da se radi o ugodnim ili neugodnim. Svaka emocija ima svoju svrhu I pokazuje trenutno psihofizičko stanje osobe.

Učesnice su diskutirale o mehanizmima koje koriste da bi se nosile sa ovim izazovima te su navele da im često pomažu fizičke aktivnosti.

“Do prije dvije godine sam imala emocije ljutnje, tuge i stresa, sve dok nisam krenula na yogu. Sada me rijetko šta može izbaciti iz ravnoteže. Važno je posvetiti vrijeme sebi, jer kad radiš na sebi, to uvijek ima pozitivnog efekta. Sad sam zadovoljna sobom.” – istaknula je jedna od učesnica.

Razmjena iskustava bila je motivirajuće za učesnice, te je jedna od njih navela da 57 godina služi kao servis za čuvanje i čišćenje, ali sad to želi promijeniti i biti sa ženama pozitivnog duha. Po okončanju radionice učesnice su navele da s nje odlaze bogatije za osjećaj osnaženosti i zadovoljstva te saznanjem o potrebi da vode računa o vlastitom zdravlju i emocijama.

Također, navele su da briga o sebi predstavlja stub bilo kojeg angažmana, te su uvidjele važnost iskrenosti prema sebi i drugima, a osjetile su i vjeru u ovu grupu i povjerenje.

Trening je organiziran u okviru projekta “Ženska prava – Agenda za pozitivne promjene”, koji finansira Evropska unija, a realizira Fondacija CURE (CURE) i Fondacija za osnaživanje žena (FWE).

Implementacijom ovog projekta namjerava se doprinijeti promociji i poštivanju ženskih prava, te iskorjenjivanju diskriminacije žena, s posebnim fokusom na žene i djevojke iz marginaliziranih i manjinskih grupa u deset (10) općina, a Tuzla je jedna od njih.

 

 

 

 

Također vam se može svidjeti…