Zagovaračke akcije u Lukavcu – plan za pružanje kvalitetnije ekonomske, zdravstvene i institucionalne podrške ženama
Imamo mamograf, omogućite ženama preglede – poruka žena iz Lukavca koje su mamograf i nabavile
Fondacija CURE i Fondacija za osnaživanje žena (FWE) iz Sarajeva u saradnji sa Udruženjem žena “Srce i duša” Prokosovići/Lukavac, a u okviru projekta “Zagovaranje za ženska prava”, koji finansira Evropska unija, kreirali su akcije o zagovaračkim procesima sa ciljem doprinosa boljem poštovanju ženskih prava. Mapirane su afirmativne akcije koje će se realizirati u narednom periodu.
Zagovaračke akcije u Lukavcu nastale su u okviru organiziranih radionica s Udruženjem žena “Srce i duša” čije članice naglašavaju da svako udruživanje i zajedničko djelovanje žena stvara atmosferu u kojoj se postavljaju temelji za osnaživanje žena i podizanje svijesti o njihovim pravima.
Pored definiranih problema i zagovaračkih akcija, predstavnice Udruženja istakle su nekoliko gorućih problema sa kojima se susreću i za koje imaju planove i ideje kako ih prevenirati i raditi na njihovom rješavanju.
Određena su ključna područja i to pitanje specijalističkih zdravstvenih pregleda, ekonomsko osnaživanje žena, potreba za izradom Gender akcionog plana kao i potreba za institucionalnom pomoći u svrhu veće vidljivosti Udruženja.
Zdravstveni sistem – Članice Udruženja, zahvaljujući svojim zagovaračkim i lobističkim sposobnostima, uspjele su u prethodnom periodu dobiti donatorska sredstva i osigurati mamograf koji Grad Lukavac nije imao, te su za rad na mamografu educirani/e zdravstveni/e radnici/e. Međutim, Zavod zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona odbija da potpiše ugovor o pružanju usluge za mamografske preglede. Članice Udruženja imaju namjeru riješiti ovaj problem na način da radiolog koji trenutno radi i druge preglede, a educiran je za rad na mamografu, isključivo radi mamografske preglede kako bi što više žena imalo pristup pregledima i kako ne bi morale ići na Univerzitetsko-klinički centar Tuzla. Odlučile su da će u vezi s navedenim uputiti dopis nadležnima, i ako ni tada ne uspiju, najavljuju izlazak na ulice. “Imamo mamograf , omogućite ženama preglede“, biće njihova poruka. Nadalje, kako bi povećale svijest o tome koliko je važna prevencija bolesti odnosno odlazak na specijalističke preglede organiziraće javne događaje na kojima će educirati žene, a planiraju i održavanje panela u prostorijama Grada Lukavca o značaju prevencije bolesti.
Ekonomsko osnaživanje žena – Neki od najvećih problema sa kojima se žene suočavaju u Lukavcu je nezaposlenost žena, primjetna ekonomska ovisnost žena, kao i besplatan kućni rad koji je nevidljiv. Stoga su članice Udruženja sa Poljoprivrednom zadrugom “Lukavčanka“ dogovorile otkup proizvoda žena, a neke od članica otišle su na edukacije kako svoje proizvode promovirati i plasirati. Namjera im je napraviti prostor otvorenog tipa i omogućiti da se Zadruzi ustupi na korištenje Gradska pijaca kako bi se tamo mogli predstavljati lokalni proizvodi. Napravio bi se i izložbeni prostor te bi jedan dan u sedmici bio rezerviran za proizvode karakteristične za to godišnje doba.
Gradskom pijacom trenutno upravlja komunalno preduzeće i potrebno joj je uređenje, te su članice Udruženja započele razgovore s nadležnima u cilju ustupanja pijace Zadruzi. U razgovore je uključen gradonačelnik i vijećnici Gradskog vijeća i raspravlja se o tome ili da se pijaca vrati Gradu ili da je direktor komunalnog preduzeća da na korištenje Zadruzi.
Izrada Gender akcionog plana Grada Lukavac – NepostojanjeGender akcionog plana jedan je od velikih problema za žene koje žive u ovom gradu. Udruženje žena “Srce i duša“ spremno je pružiti svoje resurse i kapacitete radi izrade dokumenta koji bi sadržavao smjernice o poboljšanju položaja žena. Gradonačelnik je najavio da će im dati institucionalnu podršku u tom smislu kako bi zajedno sa Komisijom za ravnopravnost spolova radili na izradi plana. Kažu da je dobar primjer Gender akcionog plana onaj koji ima Živinice i da bi mogao poslužiti kao osnova za Lukavac. Nedostaje im statistika sa terena poput broja nezaposlenih žena, te je upućen dopis Agenciji za statistiku BiH radi dostavljanja podataka.
Institucionalna pomoć u svrhu vidljivosti Udruženja – Udruženje žena “Srce i duša“ suočava se sa nedostatkom institucionalne pomoći u segmentu rješavanja problema prostora za kancelarije. Potrebno je da imaju prostor u koji mogu pristupiti bez problema. Trenutni prostor koji imaju u Prokosovićima neadekvatan je zbog geografskog položaja i do njega se dolazi javnim prijevozom. Problem im predstavljaju i finansije u kontekstu plaćanja zakupa i režija zbog čega bi im dobro došao prostor koji bi im na korištenje ustupio Grad. Navode da im je gradonačelnik obećao dobijanje prostora.
Osim toga, problem je i angažman mladih žena u vezi informatičkog opismenjavanja i održavanja web stranice u svrhu povećanja vidljivosti i prepoznatljivosti u mjesnim zajednicama, ali i Gradu Lukavcu kako bi građani i građanke bili/e upoznati/e s radom Udruženja.
Spektar problema žena u ovoj lokalnoj zajednici znatno je veći od pobrojanog, ali idejni koncept Zagovaračkog plana je mapiranje gorućih problema i definiranje koraka ka njihovom rješavanju ili pokušaju rješavanja, te potreba da se u narednom periodu radi na lobiranju i zagovaranju za rješavanje tih pitanja.
Projekat “Zagovaranje za ženska prava”, koji finansira Evropska unija, a realiziraju Fondacija CURE i Fondacija za osnaživanje žena će kroz dvije godine, koliko će trajati implementacija Projekta, raditi na jačanju kapaciteta deset organizacija u deset općina, uz donošenje preporuka za institucije na lokalnom nivou o tome kako unaprijediti položaj žena.