Odbrana ženskih prava izgradnjom svjesnosti o dobrobitima mentalnog zdravlja

SAOPĆENJE S RADIONICE

Odbrana ženskih prava izgradnjom svjesnosti o dobrobitima mentalnog zdravlja

Fondacija CURE (CURE) i Fondacija za osnaživanje žena (FWE) u saradnji sa Psihološkim centarom “Sense” iz Banje Luke organizirale su radionicu „Izgradnja kapaciteta organizacija za institucionalni razvoj“ u okviru projekta “Zagovaranje za ženska prava”, kojeg finansira Evropska unija, a realiziraju CURE i FWE.

 
Radionica je organizirana 18. i 19. aprila 2022. godine u Banjoj Luci kada su članice Psihološkog centra “Sense” definirale prioritete u toj lokalnoj zajednici i mapirale preporuke koje su potrebne da se implementiraju u lokalnim zajednicama, a tiču se ravnopravnosti spolova.

Da su upravo lokalne zajednice mjesta gdje počinju promjene u društvu pa tako i one koja se tiče poboljšanja statusa žena, prepoznale su nevladine organizacije CURE i FWE koje su uz finansijsku podršku Evropske unije pokrenule niz aktivnosti za mapiranje i rješavanje prioritetnih pitanja za žene. Ove organizacije naglašavaju da se žene i djevojke koje pripadaju manjinskim i marginaliziranim grupama u Bosni i Hercegovini svakodnevno suočavaju s diskriminacijom i segregacijom i njihova iskustva su od neprocjenjivog značaja u prevenciji sličnih pojava.


Jedna od organizacija koja takva iskustva uspješno koristi u borbi i prevenciji diskriminacije i segregacije je i Psihološki centar “Sense” iz Banja Luke, a njihov osnovni cilj je unapređenje i promocija mentalnog zdravlja kroz brojne radionice, savjetovanja i psihoterapiju djece, mladih i odraslih.


Predsjednica Psihološkog centra “Sense” Jovana Džever, kaže da im je radionica pomogla da budu veoma produktivne te da mapiraju neke od osnovnih stvari na kojima je potrebno raditi u budućnosti u kojima bi one, u skladu s njihovim ciljevima, kao udruženje mogli djelovati.

Pored onoga što se one privatno bave, a to je psihoterapija, Jovana je ocijenila da je vrlo važno njihova znanja o psihologiji staviti u funkciju zajednice, a jedan od ciljeva na kojem žele raditi i koji se poklapa s djelovanjem Fondacije CURE i Fondacije za ekonomsko osnaživanje žena je višak slobodnog vremena kod mlađih generacija, posebno djevojaka i adolescentkinja.

“Vjerotano ćemo ići u pravcu da organiziramo set radionica s ciljem njihovog osnaživanja te da im se osigura struktuirano korištenje slobodnog vremena i kvalitetnijeg korištenja vremena”, pojasnila je Jovana.

Selma Hadžihalilović, u ime Fondacije CURE i Fondacije za ekonomsko osnaživanje žena (FWE) kaže da je radionica okupila mlade žene koje su inicirale formiranje ovog udruženja 2016. godine te su se u okviru radionice pokušale vratiti na primarni entuzijazam zašto je udruženje i formirano.
Mlade žene, magistrice psihologije su shvatile da treba iskoristiti stečena znanja i vještine te pokušati, ne samo za sebe pronaći mjesto gdje mogu upražnjavati aktivnosti, nego i pomoći drugima, kaže Selma.
“Na radionici su definirane potrebe i društvene pojave koje bi mogle da imaju benefita upravo od iskustva članica Udruženja poput nedostatka strukturirano slobodnog vremena za srednjoškolke, pružanja psihološke podrške mladima, maloljetnim majkama i drugim marginaliziranim grupama poput Romkinja i žena s invaliditetom”, dodala je Selma.

Dojmilo ju je što je jedna od pokretačica srca samog Udruženja „Sense“ žena s invaliditetom koja je magistrica psihologije, sjajna mlada žena koja u posao, ako se tako može nazvati, donosi poseban senzibilitet jer razumije drugu stranu priče i sigurno može daleko bolje da razumije određene probleme koji se pojave i da pruži najbolji odgovor.

Na radionici se govorilo i o potrebi za uspostavljanje institucionalne saradnje sa organizacijama civilnog društva i lokalnim institucijama sa područja Banja Luke. Članice Psihološki centar “Sense” su pokazale veliki interes za pružanje svoje ekspertize i iskustva kako marginalizovanim grupama žena, tako i aktivistkinjama i braniteljicama ženskih prava. Plan je raditi na izgradnji holističkog pristupa sigurnosti, zaštiti, očuvanju mentalnog zdravlja i povezivanju sa sobom, kako bi izgradile odbrabene mehanizma i snagu protiv svakodnevnih izazova, prijetnja i rizika.

Zaključak sa radionice je da je jako važno umrežavanje s grupama formalnih i neformalnih udruženja koja okupljaju žene i djeluju na području Banja Luke i cijele BiH, te kreiranje edukativnih programa o očuvanju mentalnog zdravlja koji će pomoći različitim grupama žena s posebnim fokusom na manjinske i marginalizovane grupe žena. Učesnice radionice su naglasile da dešavanja u vanjskom svijetu utiču na unutrašnje stanje ljudi, ali radom na sebi moguće je da naša svjesnost promijeni okruženje.  Dobrobiti koje donosi izgradnja i očuvanje mentalnog zdravlja pojedinaca/ki doprinosi dugoročnoj odbrani ženskih prava.


Projekat radi na jačanju kapaciteta deset organizacija u deset općina u BiH, uz donošenje preporuka za institucije na lokalnom nivou o tome kako unaprijediti položaj žena kroz kreiranje zagovaračkih planova. Zagovarački planovi će pomoći u promociji i poštivanju ženskih prava, te iskorjenjivanju diskriminacije žena sa posebnim fokusom na žene i djevojke pripadnice marginaliziranih i manjinskih grupa u deset općina, a Banja Luka je jedna od njih.

Također vam se može svidjeti…