Kroz radionice Fondacije CURE i Fondacije za osnaživanje žena spoznala je svoje vrijednosti i shvatila da može biti šta god poželi, te da joj to neće određivati mjesto gdje živi.

Članica Udruženja „Jadar“, jedna od kandidatkinja na lokalnim za Opštinu Bratunac, želi osigurati bolju budućnost za žene

Kroz radionice Fondacije CURE i Fondacije za osnaživanje žena spoznala je svoje vrijednosti i shvatila da može biti šta god poželi, te da joj to neće određivati mjesto gdje živi.

U cilju promocije i zaštite ženskih prava, te iskorjenjivanju diskriminacije žena, s posebnim fokusom na žene i djevojke pripadnice marginaliziranih i manjinskih grupa u deset opština u Bosni i Hercegovini, Evropska unija finansira projekat “Ženska prava – Agenda za pozitivne promjene” koji zajednički realiziraju Fondacija CURE (CURE) Sarajevo i Fondacija za osnaživanje žena (FWE) Sarajevo.

Jedna od partnerskih organizacija sa kojom su organizovane radionice kako bi se kreirao dokument koji bi bio predstavljen lokalnim vlastima bilo je i Udruženje „Jadar“ iz Bratunca/Konjević Polja, a upravo članica tog udruženja Nasiha Muhić Beganović odlučila se biti jedna od kandidatkinja za Skupštinu opštine Bratunac na upravo održanim lokalnim izborima.

Kako je kazala, s obzirom da dolazi iz jako malog mjesta, gdje joj nisu dostupne edukacije i radionice za njeno osnaživanje kao poslovne žene, osjeća veliku zahvalnost prema od Fondaciji CURE i FWE jer su joj omogućile da prije svega bude dio njih, a onda i da nauči i shvati kako je itekako vrijedna i da može biti sve što poželi, te da joj to neće određivati mjesto gdje živi.

“Zahvalna sam jer sam usvojila način rada na edukacijama i čula toliko negativnih priča koje su, u ovom slučaju, donijele pozitivne rezultate i to je stvarno za svaku pohvalu. Kada vidim toliki broj žena i prvenstveno mladih djevojaka koliko su zaista imale težak život i koliko su snage imale da se nose sa tim i da dobiju na kraju svoju titulu jake žene, mislim da mi je to bila najveća motivacija koju sam mogla dobiti” – dodala je. 

Budući da, kako kaže, dolazi iz malog mjesta okovanog predrasudama, sama pomisao na ženu u politici, nije ni malo ohrabrujuća. Ali upravo to je glavni razlog zašto je htjela izaći iz tih oklopa i kao žena i majka pokaže da može stvoriti bolju budućnost sa vizijom za bolje sutra.

“Ako i ne uspijem, znam da sam pokušala i bar ostavila neki pečat” – naglasila je Nasiha. 

Nasiha Muhić Beganović

Njena uloga je, smatra, kroz svoj primjer pokazati da se njen život donedavno i nije toliko razlikovao od života ostalih žena, budući da je i sama mlada žena s velikim snovima i ciljevima i jedino što joj je trebalo bila je motivacija i mali poticaj odakle da krene.

“To sam i pronašla, a to nešto sam ja. Moja uloga je boriti se da učinim svijet boljim za sebe i svoju djecu, ali i za druge žene. Htjela sam pokazati da svaka žena ima potencijal i da je itekako sposobna uhvatiti se u koštac sa svijetom izvan zidova svoje kuće i svoje porodice” – podvukla je.

Govoreći o pitanjima koja treba staviti na dnevni red u njenoj lokalnoj zajednici, rekla je da ih je mnogo, ali da o njima treba dobro razmisliti, uzevši u obzir trenutnu situaciju, mjesto i vrijeme u kojem se nalazi, te na osnovu toga raditi na iznalaženju odgovarajućih rješenja.

Mišljenja je da svaka zajednica treba imati usvojene Gender akcione planove i načine rada, ali i da sve to treba biti prilagođeno budžetu lokalne zajednice. Smatra da je Akcioni plan “Potreba žena, sa posebnim fokusom na žene pripadnice manjinskih i marginalizovanih grupa u Bratuncu”, koji je izrađen u sklopu projekta „Ženska prava – Agenda za pozitivne promjene“ detektovao brojne izazove kojima se u Bratuncu treba pozabaviti.

Radionice i aktivnosti organizovane u okviru ovog projekta Evropske unije, pomogle su joj, napominje, da proširi vidike i da vidi u kojem smjeru treba ići u politici i kojim pitanjima se treba baviti kako bi lokalna zajednica napredovala.

“Ima tog unutrašnjeg nemira poslije svake radionice, gdje se zapitam kako istaći sposobnost žene u mjestima gdje je još zastupljeno isticanje muškaraca i gdje se za političara samo može prihvatiti muškarac” – kaže Nasiha.

Ukoliko uspije u politici, jedan od prvih planova za napredovanje njene zajednice će biti uključivanje više žena u rješavanje brojnih pitanja, jer smatra da sama riječ zajednica znači zajedničko djelovanje žena i muškaraca. Promocija ženskih prava u institucijama na lokalnom nivou je samo jedan od ključnih problema i potreba koje su u okviru projekta definisane kao potreba.

– “Mnogo toga dobrog može donijeti emotivnost koju žena nosi u sebi i kada se spoje snage žena i muškaraca, tek onda može da se vidi pravi napredak na putu ka ostvarenju ciljeva” – zaključila je članica Udruženje „Jadar“ iz Bratunca/Konjević Polja Nasiha Muhić Beganović, koja je bila jedna od kandidatkinja za Skupštinu opštine Bratunac na proteklim lokalnim izborima.

Također vam se može svidjeti…

NEMA NAZAD

NEMA NAZAD

Kroz ovogodišnju kampanju 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja šaljemo nekoliko poruka, a jedna od njih...

read more