Fondacija CURE (CURE) je feminističko-aktivistička organizacija koja djeluje za jednakost spolova i rodova zalagajući se za pozitivne društvene promjene putem obrazovnih, umjetničko-kulturnih i istraživačkih programa. Organizujući afirmativne akcije Fondacija CURE slavi snagu i moć žena, te radi na osnaživanju osoba kako bi postali/e pokretači/ce društvenih promjena u BiH i svijetu. Feministički aktivizam je omogućio siguran prostor u kojem su žene jake, neustrašive, sposobne i ujedinjene sa svim svojim različitostima. CURE je organizacija profesionalaca/ki i volontera/ki koji/e izlaze na ulice u znak javnog protesta protiv nasilja, diskriminacije, kršenja zakona i osnovnih ljudskih prava, organizirajući performanse protiv nasilja, pozivaju umjetnike/ce, naučnike/ce, edukatore/ice, aktiviste/ice, građane/ke na akciju i konkretan lični doprinos za kreiranje boljeg i zdravijeg bosanskohercegovačkog društva.
S ciljem uvida u stanje ekonomskih prilika za žene iz društveno marginalizovanih grupa u FBiH, Fondacija CURE objavljuje poziv za dostavljanje ponuda za mapiranje i analizu postojećih politika i programa zapošljavanja na nivou FBiH za socijalno marginalizovane žena.
CILJ |
Fondacija CURE raspisuje poziv za potrebe izrade mapiranja i analize postojećih politika i programa za zapošljavanje socijalno marginaliziranih žena, posebno žena koje su preživjele nasilje u porodici, u skladu preporučenim akcijama zagovaranja koje je Fondacija CURE proteklih godina vodila u kontekstu ekonomskog osnaživanja žena. Ova analiza će se koristiti kao osnova za daljnji razvoj zagovaračkih akcija za ekonomsko osnaživanje žena i poslužiti kao osnova za prilog o ekonomskom položaju žena za naredni CEDAW izvještaj u sjeni.
Pored analize postojećih politika i programa za zapošljavanje socijalno marginaliziranih žena, ovo istraživanje treba da uključuje i analizu preporuka te da li su usvojene preporuke iz Akcionog zagovaračkog plana u oblasti ekonomskog osnaživanja žena pripadnica marginaliziranih grupa s posebnim fokusom na žene koje su preživjele porodično nasilje u Federaciji BiH (period 2020. – 2024., autorica Maida Zagorac) te da li su neke od preporuka u fazi usvajanja. Akcioni zagovarački plan je dostupan na www.fondacijacure.org kategorija publikacije, zagovaračke akcije.
Za istraživanje postojećih politika i programa za zapošljavanje na nivou FBiH socijalno marginalizovanih žena potrebno je koristiti i istraživačke nalaze publikacije: Kroz ekonomsku stabilnost do slobode: . – analiza aktuelnih propisa i praksi u FBiH u vezi s ekonomskim osnaživanjem žena koje su preživjele porodično nasilje i preporuke za njihovo poboljšanje, autorica Jasmine Čaušević i Maide Zagorac.
Autor/ica istraživanja postojećih politika i programa zapošljavanja na nivou FBiH za socijalno marginalizovane žene će nakon istraživačkog dijela pripremiti dopise i listu preporuka za nadležne institucije u svrhu daljih zagovaračkih strateških pravaca Fondacije CURE u navedenoj oblasti, te kreirati sažetak istraživanja i raditi na razvoju zagovaračkih akcija zajedno s članicama Tima Fondacije CURE, te pripremiti prilog o ekonomskom položaju žena za sljedeći CEDAW izvještaj u sjeni.
USLOVI |
Istraživačko iskustvo, te iskustvo u zalaganju i lobiranju te kreiranju zagovaračkih platformi.
Posjedovanje iskustva u izradi metodologije istraživanja, koordinaciji i komunikaciji, te pisanju izvještaja relevantnih za oblast prava marginaliziranih društvenih grupa u BiH.
*Prednost pri odabiru će imati autori/ice koji/e posjeduju znanja i iskustva u oblasti ženskih prava i rodne ravnopravnosti, s posebnim fokusom na žene pripadnice marginalizovanih grupa.
PRIJAVA |
Biografija sa detaljnim informacijama o lobističkom i zagovaračkom iskustvu;
Pismo motivacije za kreiranje ovog istraživanja (maksimalno 500 riječi);
Sažetak i primjerci autorskih i/ili koautorskih istraživačkih djela;
Ponuda treba biti sačinjena na BHS jeziku i obavezno sadržavati konktakt podatke (ime i prezime, adresu, kontakt telefon), usluga koja se nudi s rokom izrade dokumenta, kao i cijena usluge izražena u bruto iznosu u konvertibilnim markama.
ROKOVI |
Odabrani autor/ica do 20.05.2021. godine treba da dostavi Metodologiju izade istraživanja
Krajnji rok da dostavu prvog drafta je 15.07.2021. godine
Finalnu verziju je potrebno dostaviti do 31.07.2021. godine
Obaveze Fondacije CURE |
Pružanje logističke podrške za potrebe izrade navedenog dokumenta u oblasti ekonomskog osnaživanja žena na nivou FBiH;
Pružanje potrebnih informacija glede istraživačke metodologije i potrebne dokumentacije na zahtjev istraživača/ica ukoliko Fondacija CURE bude u mogućnosti dostaviti ih;
Pregled i finaliziranje dokumenta;,
Isplata honorara (ugovor o autorskom djelu) će biti izvršena u skladu s uslovima definisanim po administrativnim procedurama Fondacije CURE.
Izrada navedenog dokumenta jedna je od aktivnosti koju sprovodi Fondacija CURE u sklopu projekta „Advocacy for Women’s Rights in Bosnia and Herzegovina” a koji podržava Kvinna Till Kvinna.
Molimo vas da vašu prijavu dostavite do 30. aprila 2021. godine na mail denija@fondacijacure.org |
Ukoliko imate dodatna pitanja budite slobodni/e da nas kontaktirate na email denija@fondacijacure.org i/ili putem telefona 00387 33 207 561 – kontakt osoba ispred Fondacije CURE Denija Hidić.