Zagovaranje i lobiranje:
S ciljem unapređenja saradnje s političarkama i ženama aktivnim u politici, pripremile smo Memorandum o saradnji u kojem se potpisnice obavezuju da će:
– Promovisati punu implementaciju CEDAW i CAHVIO Konvencije u svim sferama svoga društveno – političkog djelovanja, a posebno prilikom zalaganja za usklađivanje BiH legislative s navedenim konvencijama;
– Promovisati primjere dobre prakse u promociji i zaštiti ženskih ljudskih prava, a posebno prava marginaliziranih i vulnerabilnih ženskih društvenih skupina (djevojčica, mladih žena, žena treće dobi, žena sa invaliditetom, LBT* žena, žena sa sela, žena Romkinja i pripadnica drugih nacionalnih manjina, žena preživjelih ratno seksualno nasilje, žena preživjelih nasilje u porodici i zajednici);
– Promovisati NULTU toleranciju na sve oblike nasilja i diskriminacije nad ženama i djevojčicama;
– Javno osuditi sve oblike diskriminacije i nasilja nad ženama i djevojčicama u Bosni i Hercegovini.
Memorandumi su do sada potpisani sa prof.dr. Jasnom Duraković, zastupnicom u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine, mr. Amrom Babić, načelnicom Općine Visoko, gđom Ramirom Tabaković, vijećnicom u Općini Novi Grad i gđom Besimom Borić, političarkom i sindikalnom aktivistkinjom.
Poziv na potpisivanje Memoranduma o razumijevanju je upućen svim političarkama i političarima koje/i su spremne/i da svojim društveno– političkim djelovanjem aktivno rade na unapređenju kvalitete života žena i djevojčica u Bosni i Hercegovini, kao i na usvajanju NULTE tolerancije za sve oblike nasilja i diskriminacije nad ženama.
Sastanak Ženske mreže BiH:
U okviru jačanja saradnje među članicama Ženske mreže BiH, Fondacija CURE je u oktobru 2015.godine organizovala sastanak članica Ženske mreže BiH, na kojem je, između ostalog, donesen i prijedlog da članice ŽMBiH ovogodišnju kampanju 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama vode pod sloganom “Niti jedna žena nevidljiva”.
16 dana aktivizma i ulična akcija:
Kampanja “Niti jedna žena nevidljiva” je pokrenula veliki broj građanki i građana da koriste predložene Facebook profile te na taj način doprinesu jačanju vidljivosti položaja žena, a posebno položaja marginaliziranih i ranjivih kategorija u bosanskohercegovačkom društvu. Ponosne smo što su našu ideju prihvatile i prijateljice i prijatelji iz ISCOS Emilia – Romagna u Italiji.
Slogan “Niti jedna žena nevidljiva” je korišten u svim kasnijim aktivnostima uličnih akcija i treninga o zalaganju – i postao je centralna poruka svih naših zalagačkih aktivnosti.
Trening o zagovaranju:
Posebno smo radosne što sve naše zalagačke aktivnosti okupljaju veliki broj aktivistkinja i žena političarki, koje zajedno kreiraju siguran prostor za razgovor o temama važnim za žene i djevojčice u BiH.