Uz podršku švedske feminističke fondacije Kvinna till Kvina, Fondacija CURE nastavlja sa zagovaračkim aktivnostima za unapređenje položaja žena i djevojčica u Bosni i Hercegovini. Tokom 2021. i 2022. godine, naš primarni fokus će biti na digitalnom zagovaranju kroz obradu 20 tema koje se direktno odnose na pitanja koja direktno utiču na položaj žena u BiH. Digitalni eventi se emituju uživo, iz virtualnog CURE digitalnog studija na našem Facebook fan page/u (https://www.facebook.com/fondacijacure/), uz direktnu interakciju putem komentara sa gledateljkama i gledaocima.
Tokom našeg digitalnog zagovaranja razgovaramo o obrazovanju, pokretanju malih biznisa, zapošljavanju, ekofeminizmu, brizi o sebi, nasilju nad ženama, femicidu, ženskim pravima i drugim gorućim društvenim pitanjima.
U okviru projekta ćemo u 4 male lokalne zajednice podržati zaštitnice ženskih prava podržati u definisanju lokalnih zalagačkih planova.
Krajem 2022. godine planiramo organizovati svoju redovnu zalagačku konferenciju na kojoj ćemo prodiskutovati o temama aktualnim za pitanja kvalitete života žena i djevojčica u Bosni i Hercegovini.
“Feminističke aktivnosti zagovaranja za ekonomsko osnaživanje i društveno-ekonomske mjere podrške za većinu marginaliziranih skupina žena“ čine zasebni dio ovog projekta.
Cilj ovog projekta jeste razvoj adekvatnih strategija i donošenje institucionalnih mjera ekonomskog osnaživanja marginalizovanih grupa žena s posebnim akcentom na žene preživjele nasilje u porodici u FBiH. Istraživanje “Kroz ekonomsku stabilnost do slobode: analiza aktuelnih propisa i praksi u FBiH u vezi s ekonomskim osnaživanjem žena koje su preživjele porodično nasilje i preporuke za njihovo poboljšanje” autorica Jasmine Čaušević i Maide Zagorac mapiralo je trenutno stanje institucionalnih prilika za marginalizirane grupe žena s posebnim fokusom na žene koje su preživjele nasilje u porodici u FBiH. Na temelju istraživanja, autorica Maida Zagorac izradila je Akcioni zagovarački plan u oblasti ekonomskog osnaživanja žena pripadnica marginalizovanih grupa s posebnim fokusom na žene koje su preživjele porodično nasilje u Federaciji BiH za period 2020.- 2024. godina. Projekt predviđa niz zagovaračkih sastanaka definisanim navedenim Akcionim zagovaračkim planom s predstavnicima/ama vlasti na nivou FBiH kako bi se strateški dokumenti koji su doneseni na nivou FBiH prepoznali ove kategorije kako bi se donijele ekonomske mjere koje bi podstakle zapošljavanje i samozapošljavanje žena pripadnica marginalizovanih grupa. U 2020. godini izrađen je informativni letak „Ko ti kontroliše novčanik? Kako prepoznati ekonomsko nasilje nad ženama i djevojkama?“. Vodič za ekonomsko osnaživanje žena kao i Ekonomski osnaŽENE – Istraživanje postojećih politika i programa zapošljavanja na nivou Federacije BiH usmjerenih na socijalno marginalizovane grupe žena sa fokusom na žene preživjele porodično nasilje (2021. godina) dio su programa koji se tiče ekonomskog osnaživanja žena.