Najava BeFem-a feminističkog festivala kulture i akcije!
BeFem, festival feminističke kulture i akcije, koji promoviše politike feminizma i izgradnju autonomnih feminističkih prostora se održava 01.-02.12.2012. godine u Beogradu. Festival nastaje kao potvrda kontinuiteta feminističkog delovanja na ovim prostorima, ali istovremeno pokreće nova polja akcije kroz dijalog i inicijative feministkinja sa različitom istorijom.
BeFem PROGRAM:
Subota 1. decembar
12.00 Otvaranje 4. BeFem festivala!
Jelena Višnjić i Christina Wassholm, osnivačice BeFem festivala
12.30-13.30 Novi Entuzijazam: Uradi Sama
Ekonomska kriza pretpostavlja nedostatak novca, ali ne podrazumeva nedostatak ideja. Ovo je priča o feminističkoj moći da se stvarnost menja, čini boljom i drugačijom, otvorenom za razlike. Ovo je priča o pojedinkama ili grupama žena koje su inovatorke u svojima zajednicama, koje nisu uvek bile otvorene i spremne za njih. Ali, njih je teško zaustaviti, jer one gaje novi optimizam u duhu Uradi Sama.
Govore: Bitte Andersson (režiserka i komičarka), Danijela Dugandžić Živanović (Crvena), Tajana Josimović (Le Zbor), TKV (street art umetnica).
Moderatorka: Ivana Smiljanić
13.30-14.45 “Doris film”: Kako film može da menja svet
Švedski feministički filmski projekat “Doris film” gostovaće na BeFem festivalu. Doris želi da inspiriše i podeli svoja iskustva rada na rodnoj ravnopravnosti u filmskoj industriji. Svrha “Doris filma” je da proizvede diskusiju na predavanjima o medijima na fakultetima i u filmskoj industriji, kao i da predoči svoju vizualnu kontribuciju javnoj debati. Upoznaćete Lisu Linden, koja radi na pitanju rodne ravnopravnosti i filmsku producentkinju Aniku Helstrom, koja je započela “Doris film”. Pogledaćemo zajedno dva kratkometražna filma i popričati o tome kako film može da promeni svet.
Govore: Annika Hellström i Lisa Lindén
14.00-15.00 Rodno čitanje grada
Počinje u subotu 14.00h; završava se u nedelju 19.30h.
Radionica/intervencija
Nisu samo zakoni i regulative to što utvrđuje šta je devojkama i ženama dopušteno. Naši rodovi su pod stalnim stanjem izgradnje. Kada se krećemo po gradu ima toliko mnogo stvari koje žene ne bi trebalo da rade, načina na koje ne bi trebalo da se ponašaju, oblače, pričaju, mračnih uličica kojih treba da se klone. U ovoj radionici, koja se transformiše u intervenciju u javnom prostoru, istražićemo i izazvaćemo taj naš prostor u gradu. Rezultate ćemo videti na kraju festivala.
Voditeljke: Kornelija Sabo i TKV
Radionica je inspirisana kursom „Rodno čitanje grada“ održanom na Fakultetu medija i komunikacije Univerziteta Singidunum,i vođenim od strane bivših studentkinja.
15.00-16.30 Breakdance radionica
Na ovoj radionici možete da se oprobate u brejkdensu ( biće ponešto od svakog elementa plesa, sve do spuštanja na pod, kombinovano sa freestyle vežbama i nekoliko battle vežbi ). Takođe, pokazaćemo vam koji su glavni momenti u istoriji brejkdensa. Rad na radionici je fokusiran na grooves, ali pre svega fokus će biti na načinima preuzimanja prostora bez reči i bez izgovora.
Radionicu vodi: Melinda Jakobsson
15.15-16.00 Otvorene za saradnju
Upoznajte Malmo feminističku mrežu (Malmo Feminist Network – MFN) i prodiskutujte o načinima umrežavanja od lokalnog do globalnog nivoa. Poslušajte šta imaju da kažu o tome kako im je mreža, sačinjena od individua i organizacija, omogućila da reaguju brzo i ujedinjeno protiv različitih oblika patrijarhata. MFN je jako zainteresovana za saradnju sa grupama u Srbiji i regionu. Šta bismo tek mogle da uradimo zajedno?!
16.00-16.45 Dyke Hard – prezentacija procesa rada (dole)
Režiserka Bitte Andersson održaće prezentaciju o ovom delu koji je još u procesu izrade. “Dyke Hard” je lezbejski, niskobudžetni akcioni film napravljen u Švedskoj. Režiserka Bitte Andersson pričaće o snimanju filmova kao formi političkog aktivizma i preneće korisne savete o niskobudžetnoj filmskoj produkciji.
16.00 Početak rada Otvorene Redakcije “Banga”
Bang tim, Anneli Carnelid i Alexandra Falagara, vas poziva da uzmete učešće u radu redakcije dokumentujući lica, zvukove, priče, učesnice i posetiteljke/posetitelje BeFem festivala. Imate priliku da saznate više o radu “Banga”, feminističkom medijskom izveštavanju i novinarstvu koje kritikuje norme. Ponesite vašu opremu!
17.00-18.30 Čemu još politika? O Prajdu, demokratiji, feminističkim perspektivama.
Parada ponosa danas u Srbiji obuhvata mnogo širi društveni i politički kontekst od zalaganja za pravo na javno okupljanje jedne diskriminisane društvene grupe. Ona je politički događaj i zbog toga što preispituje i destabilizuje dominantne patrijarhalne, konzervativne i nacionalističke pretpostavke. Učešće na Paradi ponosa je pitanje da li i kako možemo da živimo zajedno. U tom smislu, ovo pitanje je mnogo složenije od pukog svođenja na slovo zakona i iziskuje angažovanje i nedvosmislenu podršku svih onih koji žele drugačiju i bolju Srbiju.
Govore: Katerina Kolozova, Maja Stojanović, Svetlana Lukić
Moderatorka: Jelisaveta Blagojević
19.00-20.00 Nove priče – nove realnosti
Predavanje i diskusija o umetnosti i aktivizmu kao sredstvima kojima se mogu graditi moguće budućnosti. Sa idejom vodiljom da je svet sačinjen od priča o svetu i sa sopstvenim praksama kao početnom tačkom, Sofia Hultin pričaće o umetnosti i aktivizmu kao načinu da se kažu nove priče. Kroz ne-normativnu perspektivu moći takođe ćemo diskutovati kako možemo iznaći slobodu da radimo u ograničenim prostorima i situacijama.
Govori: Sofia Hultin
19.00-19.30 Žene iz horor filma
Žene iza i ispred kamera u horor filmu: kao glumice, rediteljke i publika. Da li je i ovde potrebno boriti se za ravnopravnost? Jovanu Dimitrijević, jednu od retkih žena rediteljki u horor žanru, pred publikom intervjuiše Dragana Matović, ljubiteljka horora.
20.00 Otvaranje izložbe “Act women – art club taboo women”
Feministička umetničko – aktivistička grupa ACT Women slavi 10 godina svog postojanja i 10 godina izvođenja angažovanih uličnih performansa u gradovima Srbije u okviru kampanje “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”. Na ovogodišnjem BeFem festivalu biće otvorena izložba fotografija koja predstavlja dokument njihove umetnosti, aktivizma i angažmana kroz sve ove godine. Autorka fotografija je Biliana Rakočević Bibi. Zaslužne za fotografije sa početka njihovog rada su Marija Vidić i Ana Panić.
21.00 Saturday Night Party
BeFem predstavlja interaktivnu švedsku feštu sa uveliko izreklamiranim akcionim mjuziklom Dyke Hard, performansima uvek aktuelne Sofije Hultin, glavnom brejkdens devojkom švedske Mel i LGBT-rep ekspertkinjom DJ Boyfriendom ,koja obećava magiju i iznenađenja na plesnom podijumu.
Nedelja, 2. Decembar
12.00-13.00 Kritika radikalnog feminizma: Patrijarhat u našem tanjiru
Kako i u kojoj meri feministkinje, u svojim analizama muškog nasilja nad ženama, ne samo da zanemaruju sveprožimajuće patrijarhalne strukture, nego iste i koriste da bi opisale ovu pojavu: Andrea Dvorkin, Đina Korea, Simon de Bovoar? Zašto Bel Huks poredi američke belkinje s belom vešalicom, dok su crne žene pljeskavice? Pokušaćemo da objasnimo da se meso ne može jesti bez smrti te životinje kroz objašnjenje kruga eksploatacije, koji je istovetan i u eksploataciji ženskog tela. Da li prihvatamo i čuvamo jedan deo patrijarhata dok se u isto vreme borimo protiv njega?
Radionicu vode: Ana Zorbić i Vera Kurtić, radikalne feministkinje
13.15-14.00 Media, Sex, Gender: things that make you go hmmm
“Kosovo 2.0” je veb sajt i časopis, koji kroz kombinaciju tradicionalnih i novih medija želi da stvori samoodrživu platformu za omladinu Kosova, kako bi mogli/e da postanu informisani/e i aktivni/e članovi/ice zajednice i društva. Glavna urednica Hana Marku pričaće o tome kako “Kosovo 2.0” pokriva teme pola i roda preko svog bloga i daće nam uvid u sledeće izdanje časopisa koje govori o polu.
14.00-18.00 Red Min(e)d: The Bring In Take Out Living Archive (LA) LAB
Tokom jednodnevnog laboratorija, kolektiv Red Min(e)d će predstaviti prethodne LA edicije održane u Zagrebu, Ljubljani, Sarajevu i Beču i pokrenuti javnu diskusiju o odnosu između emancipacijskih politika feminizma i savremene umetnosti u postjugoslovenskom vremenu i prostoru kao mestu prelamanja i spajanja društvenih procesa i svakodnevnih praksi kroz koje, o prošlom i sadašnjem, mislimo iz perspektive mogućih budućnosti.
U okviru ovog događaja biće predstavljene LA stanice: Perpetuum Mobile, Audio/Video Both i Reading Room.
Red Min(e)d: Danijela Dugandžić Živanović, Katja Kobolt, Dunja Kukovec, Jelena Petrović.
IN OUT flyer-Beograd BIHweb
IN OUT flyer-Beograd ANGweb
14.30-15.30 Lezbejska književnost sa prostora ex YU: “Pristojan život”
Zadatak ovog panela je da locira, evidentira, komentariše, izazove a pre svega otkrije ono što bismo danas mogli da označimo kao lezbejska književnost u regionu ili postjugoslovenskom književnom kontekstu. Dva su ključna pitanja na koja treba da odgovori. Ono prvo, pitanje koje je neizostavno u svim kritičkim osvrtima i književnim revidiranjima na ovim prostorima: Koja bi to bila postjugoslovenska književnost? I drugo pitanje: Šta bismo to podrazumevali pod postjugoslovenskom lezbejskom književnošću?
Govore: Jasna Žmak, Vesna Lemaić, Olga Dimitrijević
Moderatorka: Dragoslava Barzut
15.45.-16.45 Ženski otpor-feminizam protiv fašizma
Da li živimo u miru? Koji je smisao mirovnog aktivizma na prostorima ex YU u sadašnjem trenutku? Koji su feministički odgovori na posledice fašizma i nacionalizma u postjugoslovenskim društvima? Kako su se antiratna delovanja i strategije menjale od devedesetih godina, kako naši otpori izgledaju danas?
Govore: Marija Perković, Gordana Subotić, Pernilla Johansson, Amila Ždralović i Mirela Rožajac-Zulčić.
Moderatorka: Adriana Zaharijević
17.00-19.00 BeFem filmski program
Next Door Letters (15 min)
Rediteljka: Sascha Fülscher (Švedska)
Lilja i Sandra odlučuju da se našale na račun Melite tako što će joj poslati ljubavno pismo potpisano izmišljenim imenom – imenom nekog dečaka. Kada Lilja dobije odgovor na pismo, prepiska koja će uslediti rezultiraće nečim sasvim neočekivanom. Animirani film na švedskom sa prevodom na engleski.
Nije ti život pjesma Havaja (50 min)
Režija: Dana Budisavljević (Hrvatske)
Pet godina nakon poslednjeg zajedničkog susreta, rođendanska proslava ponovno okuplja članove obične četvoročlane porodice. Svi oni počinju da se pitaju zašto su okrenuli leđa jedni drugima…Da li im razgovor o duboko zakopanim porodičnim tajnama može pomoći da ubuduće jedu bez grča u želucu? Može li im neuspela rođendanska torta pomoći da prevladaju prošlost? Film kroz rituale porodičnih ručkova govori o tome koliko je važno osećati da nas prihvataju oni koje volimo.
Posle filma sledi razgovor sa rediteljkom Danom Budisavljević, koji vodi Olga Dimitrijević.
19.30-20.00 Rodno čitanje grada, part two (prezentacija)
20.15-21.15 Predstava koja se ne zove „Pičke u kurcu“
“Bitter Bitch” je pozorišni projekat inspirisan istoimenom knjigom švedske spisateljice Marie Sveland, u kom se grupa autorki i autor upoznaju sa šarenim i bleskastim svetom ograničenja scenskih konvencija (podeljenost „jezika“ izvođačkih umetnosti, dramaturgija znakovne prenatrpanosti / „praznog prostora“ i dosade…) i pitoresknim i veselim konvencijama klasnog partijarhalnog društva u kom žive.
Autorke: Nina Marković Matthis, Ana Dubljević, Bojana Lazić, Dalija Aćin i Milan Marković Matthis
21.30 Koncert Le Zbora
Prvi mešoviti ženski, lezbejsko-feministički hor iz Zagreba.
Beogradska promocija prvog albuma Le Zbora “Hrvatske budnice” u izdanju Dirty Old Records 2012. godine, kojim se zaokružuje šest godina delovanja hora.