Camila Vallejo – liderica čileanske pobune
FOTO: Stock
Još od zapatističkog portparola potkomandanta Marcosa, Latinska Amerika nije imala jednu lidericu pobuna. Ovoga puta nema maski, dugih cijevi ili pištolja, samo jedna srebrna minđuša u nosu.
Upoznajte komandantkinju Camilu, studentsku liderku i lice masovnih protesta, koje neki/e analitičari/ke nazivaju Čileanskom zimom. Njene konferencije za novinare/ke mogu da dovedu do smjene ministara dok marševi koje ona predvodi uzrokuju potpune blokade dijelova čileanske prijestolnice. Ima mnoge vladine službenike za vratom kao i policiju.
Ipak, prije samo šest mjeseci niko nije čuo za Camilu Vallejo, 23-ogodišnju predvodnicu studentskih demonstracija koji ne samo da su uzdrmali desničarskog predsjednika milijardera Sebastiana Pineru već i cjelokupnu čileansku političku klasu. Istraživanja su pokazala da 26 posto čileanske javnosti podržava Pineru a samo 16 procenata njegovu dosadašnju koaliciju. U četvrtak je počeo dvodnevni nacionalni štrajk pošto su se radnici iz javnog sektora pridružili sve masovnijim studentskim protestima.
“Postoji veliki nivo nezadovoljstva”, rekla je Vallejo u nedavnom intervjuu. “Uvijek je omladina bila ta koja čini prvi korak…mi nemamo porodičnih obaveza, to nas čini slobodnijim. Mi smo napravili/e prvi korak, ali više nismo sami/e, starija generacija nam se pridružila u ovoj borbi”.
Ona je tek druga liderka u 105 godina postojanja Unije studenata Čilea a također je i članica čileanske Komunističke partije. Aktuelni događaji u Čileu stavili su je na čelo masovnog pokreta koji nije viđen još od posljednjih godina vladavine Augusta Pinocheta.
Stotine hiljada studenata/ca i srednjoškolaca/ki odbija da ide na nastavu od početka juna, pozivajući na bolje i pristupačnije obrazovanje i raskid sa sistemom koji je stvorio nekoliko bogatih, elitnih fakulteta pored mnogih nedovoljno finansiranih državnih obrazovnih institucija.
Vlada je iznijela nekoliko inicijativa u pokušaju da umiri proteste, obećavajući kvalitetno obrazovanje za sve i smanjivši kamate na studentske zajmove sa 6,4 posto na dva procenta. Iako nude uvjeravanja da će se za obrazovanje izdvojiti dodatnih dvije milijarde dolara, protesti nisu prestali. Malobrojni analitičari smatraju da će se studenti u skorijem periodu povući uprkos sve većem policijskom prisustvu na demonstracijama.
Vallejo govori studentima/cama okupljenim oko nje sjedeći u centru velikog peace znaka načinjenog od stotina metalnih patrona za suzavac ispaljenih na studente/ce.
“Ovdje imamo suzavca u vrijednosti 50 miliona pezosa, zamislite koliko je potrošeno na regionalnom i nacionalnom nivou? Ovo je neprihvatljivo, želimo da ponovimo naš zahtjev za smjenu ministra unutrašnjih poslova”, kaže Vallejo.
Vallejo je u međuvremenu postala kultna ličnost, sa odama na YouTubeu i predviđanjima da će je njena harizma katapultirati u čileansku politiku.
“Svi smo zaljubljeni u nju”, kaže Alvaro Garcia Linera, bolivijski potpredsjednik. Na nedavnom okupljanju mladih lidera Bolivije ona je apelovala na studente/ce da prate primjer omladinskih pokreta u ostatku Južne Amerike.
“Mi ne želimo da poboljšavamo aktuelni sistem, mi želimo korjenite promjene, da se na obrazovanje ne gleda kao na potrošačku robu, da obrazovanje bude pravo koje država garantuje svima”, poručuje harizmatična Camila.
Članak preuzet sa www.radiosarajevo.ba – Članak izvorno objavljen u Guardianu. Prijevod preuzimamo sa prijateljskog portala E-novine)