Zahtjev za uklanjanje uočenih propusta i materijalnih grešaka u odobrenim udžbenicima za srednje škole u Kantonu Sarajevu

Fondacija CURE je proslijedila Zahtjev za uklanjanje uočenih propusta i materijalnih grešaka u odobrenim udžbenicima za srednje škole u Kantonu Sarajevo na deset Ministarstava za obrazovanje iz svih 10 kantona, Prosvjetno-pedagoškom zabodu KS i Federalnom ministarstvu obrazovanju i nauke. U daljnjem tekstu prenosimo vam cjelokupni Zahtjev.

Ovdje možete preuzeti DODATAK: Popis analiziranih udÅ£benika i citirani sporni sadrÅ£aji te prijedlozi izmjena u tekstu.

Postovani/e,

Obraćamo Vam se ispred Fondacije CURE, feminističko-aktivističke organizacije koja djeluje za jednakost spolova i rodova zalažući se za pozitivne društvene promjene putem obrazovnih, umjetničko-kulturnih i istraživačkih programa. Organizujući afirmativne akcije CURE slave snagu i moć žena, te rade na osnaživanju osoba kako bi postali/e pokretači/ce društvenih promjena u BiH i svijetu.  Fondacija CURE je organizacija profesionalaca/ki i volontera/ki koji/e izlaze na ulice u znak javnog protesta protiv nasilja, diskriminacije, kršenja zakona i osnovnih ljudskih prava, organiziraju performanse protiv nasilja, pozivaju umjetnike/ce, naučnike/ce, edukatore/ice, aktiviste/ice, građane/ke na akciju i konkretan lični doprinos za kreiranje boljeg i zdravijeg bosanskohercegovačkog društva.

 

    U analizi pod nazivom O čemu šutimo kada šutimo o pravima LGBTI osoba?, koju je Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo odobrilo za diseminaciju na slobodnom tržištu, prikazani su sporni tekstovi iz više različitih udžbenika za srednje škole kojima se krši Etički aspekt rukopisa budući da nisu ispoštovani etički zahtjevi koji se temelje na istinitosti, provjerljivosti i objektivnosti udžbeničkih sadržaja, te na načelima demokratije i općim pravima čovjeka. Da bi bio odobren, rukopis mora upućivati na univerzalne ljudske vrijednosti, na bogatstvo različitosti bh. društva, unaprjeđivati pravo na različitost, podržavati ravnopravnost spolova na prikladan način te vjerodostojno prikazivati različite kulture i društvene grupe.

 

    Ovim dopisom želimo da zamolimo za podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke u procesu izmjene spornih tekstova, te Vam uz njega dostavljamo i naš prijedlog mogućih izmijena kojima će se osigurati dostupnost istinitih, vjerodostojnih i provjerljivih informacija učenicima/ama srednjih škola Kantona Sarajevo, te osigurati maksimalno poštivanje Etičkog aspekta rukopisa.

 

Uz ovaj dopis kao što je već spomenuto dostavljamo vam kao dodatak: Popis analiziranih udžbenika i citirani sporni sadržaji te prijedloge izmjena u tekstu u kojem detaljno za svaki pojedinačni sporni tekst u svakom pojedinačnom udžbeniku navodimo sporne informacije koje su vrlo često i protivne ustavnom i zakonodavnom poretku BiH, te nudimo prikladniji i istinitiji zamjenski tekst koji je potkrijepljen validnim izvorima. Također, želimo naglasiti da smo otvorene za bilo koji vid konsultacija vezanih za prijedloge izmjena u cilju uvrštavanja što vjerodostojnijeg sadržaja u udžbenike za učenike/ce srednjih škola u Kantonu Sarajevo.

 

 

Nadamo se da ćete uvidjeti opravdanost našeg zahtjeva, te da ćete na osnovu njega podržati našu inicijativu da bi Koordinacija sedam ministara razmotrila dostavljene prijedloge i donijela odluku o izmjeni spornih sadržaja udžbenika.

Također vam se može svidjeti…

NEMA NAZAD

NEMA NAZAD

Kroz ovogodišnju kampanju 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja šaljemo nekoliko poruka, a jedna od njih...

read more