Zbog male zastupljenosti priča o rodno zasnovanom nasilju u Bosni i Hercegovini, i potrebe da se poduzmu konkretni koraci unaprijed, zajedničke snage Fondacije CURE i Autonomnog ženskog centra su okupile djevojčice i djevojke iz BiH i Srbije na četverodnevnom treningu. Projektom “Progovori o nasilju”, koji je finansiran od strane Balkan Trust for Democracy, učesnice će nakon treninga postati peer-edukatorice i djelovanjem u svojim zajednicama će činiti jedan veliki korak naprijed za rodnu ravnopravnost.
Deset mladih peer-edukatorica iz Sarajeva, Tuzle, Banjaluke, Bijeljine i Zenice će proći cjelokupnu obuku. Naime, nakon prvog seta radionica u Beogradu i drugog seta radionica u Sarajevu, učesnice će biti osnažene i educirane da same osmisle i vode radionice u svojim lokalnim zajednicama.
“Zbog ove novonastale situacije koja nas je generalno u svijetu pogodila, pandemija koronavirusa, mi smo se ipak odlučili da te radionice budu ovaj put online radionice. Znači, peer-edukatorice iz svakog grada koji sam navela bi trebale da organiziraju dvodnevne online radionice za mlade ljude na temu nasilja, nasilja u vezama mladih, kako prepoznati nasilje, kako reagovati u situacijama nasilja, kome prijaviti nasilje i slično” – izjavila je za Radio Active Zenica Medina Mujić, koordinatorica projekta “Progovori o nasilju”.
Psihološko nasilje se provlači kroz sve druge vrste nasilja, a najmanje poznato nasilje je ekonomsko. Naime, ovakva vrsta nasilja se sprovodi kada se ženi zabrani rad ili zabrani obrazovanje, kontroliše ili ograničava potrošnja, prisiljava na rad, ili kada je u pitanju eksploatacija, te nešto što je u bh. društvu česta pojava – otkaz zbog trudnoće ili pitanje u vezi s planiranjem trudnoće pri zapošljavanju.
Ljubomora nije ljubav!
Trenerice su kroz trening poslale jake poruke, jer su tinejdžeri i mlade osobe često podložni manipulaciji njihove okoline, s akcentom na njihove partnere: postavljanje kontrole, prebacivanje odgovornosti ili krivice, ucjena, iznuđivanje, i slično.
Nažalost ,negativnih primjera rodno zasnovanog nasilja je mnogo. Čak i komentar ili zvižduk na ulici upućen ženi, djevojci i djevojčici je vid uznemiravanja i/ili nasilja. Šale ili vicevi koji imaju seksualnu konotaciju doprinose normalizovanju seksualnog ili drugog oblika nasilja nad ženama.
Nadu nam je dala Sanja Pavlović iz Autonomnog ženskog centra, koja je na treningu u ulozi trenerice za vršnjačke edukatorice, naglasivši da postoje dobri primjeri, baš kao što je ovaj projekat i baš kao što su mlade žene koje učestvuju u njemu.
“Uvek govorimo o negativnim primerima i njih je nekako lakše nabrajati jer smo okruženi njima, i kroz medije i kroz literaturu, ali mislim da je važno istaći pozitivne primere i mislim da upravo ovakve grupe mladih žena koje su entuzijastične, motivisane, osnažene, osvešćene, upravo su one dobri i svetli primeri” – izjavila je Pavlović.
Simone de Beauvoir je u svojoj knjizi “El seguendo sexo” (“Drugi spol”) tezom “Ženom se ne rađa. Ženom se postaje” poručila da smo rođeni jednaki, a da smo nejednaki postali zbog nametnutih društvenih normi. Trenerice su ovim primjerom naglasile da upravo tim nametnutim normama žena postaje nježniji pol.
Kroz zajedničke radionice, učesnice su dijelile svoja iskustva i saznanja i zajedno došle do zaključka da se trebaju međusobno podržavati. Upravo je to jedan od ciljeva projekta i treninga.
Žena je ženi drug, a ne vuk.
“Došla sam na ovu radionicu da bih unapredila svoja znanja što se tiče razvoja ženske dece i ženskog pola generalno, da bih naučila kako da se odbranim od raznih komentara koje nam društvo nameće, i da bih pomogla drugim devojkama i dečacima, ukoliko je to potrebno, kako da izgrade svoj stav i da se i oni odbrane od komentara društva” – prokomentarisala je učesnica Hristina Bjelajac iz Novog Sada.
Imam pravo!
11. oktobra se obilježava Svjetski dan djevojčica, te vam u to ime prenosimo videoporuke mladih žena koje možete pogledati ovdje