Međunarodni dan priziva savjesti: Glas savjesti protiv rata

Međunarodni dan priziva ili prigovora savjesti obilježava se 15. maja kao izvedenica temeljnoga ljudskoga prava na savjest i slobodu mišljenja.

1. Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima (1948)

Član 18:

Svakome se priznaje pravo na slobodu misli, savjesti i vjere; to pravo uključuje slobodu da promijeni vjeru ili uvjerenje i slobodu da sam ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, ispoljava svoju vjeru ili uvjerenje u poučavanju, praktikovanju, bogosluženju i obredima.

Priziv savjesti je lična odluka pojedinca da iz moralnih, etičkih ili vjerskih razloga odbije provesti određenu radnju, čak i ako je ona propisana zakonom.

Pravo na priziv savjesti jedno je od temeljnih ljudskih prava koje štiti slobodu pojedinca, ali postavlja i pitanje: dokle ide pravo pojedinca da se izdvoji iz kolektivnih obaveza, posebno kada je riječ o služenju državi?

Pravo na priziv savjesti, iako ukorijenjeno u osnovnim ljudskim pravima i slobodama, otvara niz složenih etičkih dilema koje društvo ne može zanemariti. U svojoj suštini, ovo pravo omogućava pojedincu da odbije poslušnost zakonima koji se kose s njegovim dubokim moralnim ili vjerskim uvjerenjima.

U mnogim državama svijeta pravo na priziv savjesti još uvijek nije priznato ili se njegovo ostvarivanje otežava zakonima, kaznama i društvenim pritiscima.  Jedna od glavnih etičkih dilema leži u napetosti između lične savjesti i kolektivne odgovornosti. Ovaj datum posvećujemo ljudima koji odbijaju vojnu službu iz moralnih, etičkih, vjerskih ili političkih uvjerenja. Ovi pojedinci, poznati kao prizivači savjesti, često se suočavaju s ozbiljnim posljedicama .

U vremenu kada se militarizam i ratna retorika ponovo šire, važnost priziva savjesti postaje još vidljivija. U nekim državama, prizivači savjesti bivaju čak i kažnjavani zbog pozivanja na pravo svojih uvjerenja. Taj glas odbija prihvatiti nasilje kao nužnost i poziva na traženje drugačijih rješenja – dijalogom i solidarnošću. Prizivači savjesti podsjećaju nas da hrabrost ne leži samo u oružju, već i u odlučnosti da ostanemo vjerni vlastitim principima, čak i kada je to teško i nepopularno.

Međunarodnim danom priziva savjesti ukazujemo na hrabrost tih pojedinaca koji pokazuju da i u svijetu podjela, moguće je izabrati mir – ne iz slabosti nego iz dubokog uvjerenja u snagu nenasilja.

Ovaj dan je prvi put obilježen 1985. godine na inicijativu War Resisters’ International (WRI), globalne mreže pacifista.

Također vam se može svidjeti…