Skejić: Želim natjerati odgovorne da rade svoj posao i osiguraju prava ženama

Ove godine završava se dvogodišnji projekat finansiran od Europske unije “Ženska prava – Agenda za pozitivne promjene” koji su realizirale Fondacija CURE (CURE) i Fondacija za osnaživanje žena (FWE) i  koji je implementiran u deset bh. Općina. Projekat je ima za cilj promociju i zaštitu ženskih prava, te iskorjenjivanje diskriminacije žena s posebnim fokusom na žene i djevojke pripadnice marginaliziranih i manjinskih grupa.

Jedna od organizacija s kojima su organizirane radionice kako bi se kreirao dokument koji bi bio predstavljen lokalnim vlastima u sklopu implementacije projekta bilo je i Udruženje građanki „Pašinke“ iz Zavidovića, a predsjednica Udruženja Mersiha Skejić pojasnila je da su kroz radionice identificirana četiri goruća problema u toj lokalnoj zajednici.

Odlučeno je, napominje, da se intenzivira rad u pravcu poboljšanja pregleda žena vezano za ginekološko-urološke preglede te je Udruženje uputilo dopis Domu zdravlja Zavidovići s pitanjima koja su uključena u naš njihov akcioni plan.

– Predstoje nam zagovaranja, lobiranja, predstavljanje Akcionog plana Općinskom vijeću, a kako ćemo to realizirati znat ćemo kad dobijemo odgovore od Doma zdravlja. Tek nakon toga možemo očekivati i reakciju lokalne šire zajednice – pojasnila je Mersiha.

Plan je, dodala je, da se po okončanju procesa formiranja novog saziva Općinskog vijeća nakon lokalnih izbora zatražiti tematska sjednica o pitanju statusa žena kako bi se pokušalo zajednički tražiti rješenja i ne odustajati od toga.

Govoreći o stvarima koje bi doprinijele poboljšanju statusa žena u toj zajednici, na prvo mjesto stavila je njihovu ekonomsku sigurnost, ali bez osiguranja tržišta i plasmana njihovih proizvoda to je teško ostvarivo, smatra.

Osim toga ženama u Zavidovićima bilo bi važno osiguranje adekvatne zdravstvene i socijalne zaštite, uređenje infrastrukture i ulaganje u ruralni razvoj i poduzetništvo žena gdje bi svaka žena mogla biti ekonomski nezavisna.

Najavila je da će se u narednom periodu nastojati i implementirati njihove projekte, a važno im je nastaviti saradnju s Fondacijom CURE i Fondacijom za osnaživanje žena iz Sarajeva jer su prepoznale da ženama u ruralnom području itekako treba pomoć i podsticaj da bi znale iskoristiti svoja prava.

Podsjeća da je pandemija koronavirusa najviše uticala na žene, jer i pored svakodnevnih obaveza pred njih je stavljena obaveza dodatnog čišćenja i dezinfekcije, uvedena je online nastava na šta su morale adekvatno odgovoriti i pomoći djeci, a tu je nepostojanje ili gubitak posla.

– Pitanja je mnogo kao što su kako doći do doktora ako prijevoz ne funkcionira, kako do osnovnih namirnica ako ste izgubili posao, kako djeci objasniti cijelu situaciju i najvažnije kako psihički prebroditi nastalu zbrku – kaže Mersiha.

Kaže i da se u vremenu pandemije nastoji barem razgovorom motivirati stanovništvo do kojeg je moguće doći te su se članice udruženja stavile na raspolaganje ženama starije životne dobi, krojile su i šile maske i dijelile ih, odlazile su po lijekove i namirnice.

– Naša najveća motivacija je zadržati stanovništvo na selima, pokušati uticati na nadležne da bismo osigurale redovan prijevoz i pristup ljekarima, ali i da se riješi pitanje infrastrukture koliko je to moguće. Kroz ovaj projekat nam je pružena mogućnost i smjernice kako to i učiniti te natjerati sve institucije i odgovorne rade svoj posao. Velika je to satisfakcija za sve žene uključene u ovaj projekat – zaključila je Mersiha.

Također vam se može svidjeti…

NEMA NAZAD

NEMA NAZAD

Kroz ovogodišnju kampanju 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja šaljemo nekoliko poruka, a jedna od njih...

read more