Saopštenje Mreže za izgradnju mira povodom presude Radovanu Karadžiću
Danas, više od 20 godina nakon kraja rata, svjedočimo presudi osobi koja je bila na jednoj od najodgovornijih političkih funkcija tog vremena. Današnja presuda je šansa za sve nas i mogućnost okretanja jedne nove stranice bosanskohercegovačkog društva, kao i cijelog regiona.
Nije trenutak da se danas, nakon presude, ponovo dijelimo na one koji likuju i slave i na one koji ne priznaju važnost Haškog tribunala i njihove presude. Trenutak je za žalovanje, kada svi trebamo zastati i sjetiti se preko 100.000 ljudi koji su stradali i ubijeni tokom rata u BiH. Sjetimo se 10.000 žena koje nisu bile borkinje. Sjetimo se 2.300 djevojčica i dječaka, nevinih žrtava rata. Sjetimo se, razmislimo, upitajmo, da li je to što želimo za našu djecu. Da li želimo još jedan rat, još jednu osvetu, da li želimo nastaviti besmislenu spiralu mržnje i zločina.
Ovo strašno ratno nasljeđe i današnja presuda trebaju biti opomena i temelj za izgradnju društva. Ova presuda treba da bude i opomena da će svaki zločin na kraju ipak biti kažnjen.
Nije dobro negirati zločine, pogotovu ne one koji se ubrajaju među najstrašnije u Evropi od II svjetskog rata. Nije dobro braniti zločince ili im odavati počast, sa koje god strane oni dolazili, jer to znači poricanje zločina, relativizacija zla i falsificiranje (h)istorije/povijesti, nemogućnost suočavanja sa prošlošću i neizvjesnu budućnost za sve. Zastrašujuće je nastaviti odgajati djecu i mlade u mržnji prema drugima, učeći ih lažnu (h)istoriju/povijest.
Iako zločinci vjeruju i govore da su zločine počinili kao nužnu odbranu, u naše ime, u ime jedne nacije, jednog naroda, jedne religije, nepobitna je činjenica da pred zakonom svaki čovjek odgovora za svoja djela, tj. da svaki zločinac ima svoje ime i treba odgovarati za svoj zločin.
Pozivamo sve vas/nas da ustanemo i počnemo graditi novo zdravo društvo, bez mržnje, bijesa i osvetoljubivosti. Okrenimo se susjedima/komšijama, pogledajmo se u oči.
Osudimo sve poteze koji vode ka podjelama, diskriminaciji, osudimo sve koji vrijeđaju žrtve i njihove porodice/obitelji, sve napade na institucije i organizacije, sve koji napadaju ljude dobre volje koji godinama rade na izgradnji mira i tolerancije, kulturi dijaloga među narodima, građankama i građanima u BiH. Ne dopustimo da nas oni koji mrze vrate natrag. Nemojmo zaboraviti koje grozote rat nosi sa sobom, mir i pravda su jedini put kojim možemo i moramo poći naprijed.
Poštujmo jedni druge, volimo jedni druge, gradimo mir zajedno!
Mreža za izgradnju mira je koalicija 108 organizacija iz čitave BiH. Što želimo i što je potrebno za cijelu državu je sveobuhvatan napor usmjeren ka obnovi kvalitete društvenog i ekonomskog života u BiH, kao i ka dugoročnom povećanju sposobnosti cijelog bh. društva da se sa različitostima i sukobima ophodi na konstruktivan i nenasilan način, te time stvoriti okvir za zajedničko, koordinirano djelovanje niza nevladinih organizacija, lokalne uprave i samouprave, poslovnog sektora, medija i državnih institucija.